Na granicy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha znajduje się Wzgórze Gedymina.
To kultowe miejsce mieszkańców Piaskowej Góry i Białego Kamienia. Na miejsce wiodą szlaki zarówno od strony Szpitala im.Sokołowskiego, z ulicy Bema, czy choćby ze szczawieńskiego Parku Zdrojowego i Słonecznej Polany.
O historii tego miejsca można poczytać tutaj.
Ale nie o historii chciałbym napisać. Jako, że jestem zwolennikiem popularyzacji turystyki i szeroko rozumianej kultury (fizycznej), chciałbym napisać o teraźniejszości i przyszłości.
Otóż w najbliższej przyszłości – czyli do jesieni 2022 ma tu powstać wieża widokowa. Kolejny metalowy potworek w krajobrazie.
Wieże widokowe mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Przeciwnicy są zdania, że niszczą krajobraz, że poprzez zwiększoną ilość turystów szlaki są rozdeptywane i niszczone, że zaburzany jest naturalny ekosystem.
Ja należę do tych pierwszych. Takie miejsca przyciągają turystów, motywują do ruchu, zachęcają kanapowców do wyjścia z domu i zobaczenia w jak pięknej okolicy mieszkamy. Nie każdy lubi chodzić dla samego chodzenia. Czasem warto mieć cel. Celem takim są niejednokrotnie punkty widokowe. Często naturalne (Mała Ostra, Szczeliniec Wielki, Sokolik, Ostrzyca, Rogowiec, Krzyżna Góra, Czartowska Skała), a często „uatrakcyjnione” przez człowieka.
Taki oto uatrakcyjniony punkt będzie dostępny dla turystów jeszcze w tym roku. Początkowe problemy z dostępnością materiałów i elementów opisane TU, wyglądają na zażegnane, a ekipa pracuje nawet w weekendy. Z dnia na dzień wieża pnie się ku górze, by docelowo osiągnąć prawie 30 metrów.
Wygląda, że projektanci uwzględnili potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Będzie tam można wjechać wózkiem. Dla turystów z lękiem wysokości przewidziano pośrednią platformę.
Najkrótsza droga na wzgórze wiedzie od parkingu przy Słonecznej Polanie szlakiem niebieskim i czerwonym. To 1,5km leśnym spacerem. Przewyższenie niewiele ponad 120m. Po drodze mijamy fantastyczny plac zabaw z tartanowym podłożem, ślizgawkami, świetnymi huśtawkami, ścianką wspinaczkową, plenerową siłownię, rowerowy tor 4cross, Jeziorko Gedymina.
Oczywiście polecam start z samego Szczawna, kawę w jednej z tamtejszych kawiarenek lub restauracji, spacer przez Park Wieniawskiego, Wieżę Anny. Warto też wstąpić do Pijalni Wód Mineralnych i skosztować aż sześć ich smaków.
Dla zmotoryzowanych info:
Na ulicy Narciarskiej obok restauracji „Legenda” i drodze w kierunku Słonecznej Polany jest od niedawna zakaz parkowania. Część parkingów w Szczawnie jest płatnych 7 dni w tygodniu. Straż miejska skrupulatnie pilnuje czy za szybą jest bilecik, więc nie zostawiajcie samochodu nawet na kwadrans.